Zez – rodzaje i możliwości leczenia

gru 17, 2021Uncategorized

Zez to stan, w którym ustawienie oczu jest nierównoległe przy patrzeniu do dali. Istnieją różne rodzaje zeza. Może być to problem czasowy, jednak zdarza się, że ma on charakter stały. Najczęściej występuje w dzieciństwie, jednak czasami dotyczy również dorosłych. Oko zezujące to nie tylko defekt kosmetyczny, ale także rodzaj choroby gałki ocznej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są objawy i przyczyny powstawania, a także jakie istnieją metody jego leczenia.

Czym jest zez?

Zez to wada, która polega na osłabieniu mięśni ocznych która może wpłynąć na ostrość wzroku. Jego efektem jest zmiana kąta patrzenia jednego oka względem drugiego i zaburzenie prawidłowego widzenia. 

Wada ta bardzo może wpłynąć na jakość życia. Osoby z tą przypadłością mają kłopot z prowadzeniem auta czy operowaniem różnymi urządzeniami i maszynami, np. wózkami widłowymi, czy dronami. Problem ten może również uprzykrzyć życie sportowe – szczególnie ciężkie może okazać się granie w siatkówkę, czy koszykówkę. Jest to również ten rodzaj schorzenia, który jest widoczny dla otoczenia – co może wpłynąć na samoocenę człowieka z tym zaburzeniem.

Brak równoległego ustawienia oczu może również powodować podwójne widzenie, bóle oczu, a także  bóle głowy.

Rodzaje zeza

Rodzaje zeza są uwarunkowane od tego w jaki sposób ustawiają się gałki oczne oraz od tego czy jest to wada wzroku jest stała lub zmienna. Najbardziej charakterystycznym objawem zeza jest niesymetryczne ustawienie osi oczu.

Podział zeza ze względu na rodzaj zezowania:

Ezotropia – czyli zez zbieżny

Jest to rodzaj schorzenia, w którym jedno oko patrzy przed siebie, a drugie do wewnątrz.

Egzotropia – inaczej zez rozbieżny

Tutaj natomiast zdrowe oko ma prawidłowy układ, a chore jest skierowane jest na zewnątrz względem drugiego oka.

Hipertropia

W tym przypadku jedno z oczu „ucieka” wzrokiem w górę, a drugie jest skierowane na wprost.

Hiportopia

Ten rodzaj zeza powoduje, że kierunek patrzenia chorego oka jest na dole, a zdrowe patrzy „przed siebie”

Rodzaje zezowania:

Zez ukryty

Polega na zaburzeniu równowagi napięcia mięśni gałek ocznych ; ujawnia się w sytuacjach osłabienia widzenia obuocznego, np. podczas stresu.

Zez jawny towarzyszący

Charakterystycznym objawem zeza jest mocno widoczne nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych

Zez jawny nietowarzyszący – czyli zez porażenny

Ruch oka w kierunku działania porażonego mięśnia jest osłabiony bądź niemożliwy

Wielkość odchylenia zezowego, czyli kąt zeza, może mieć charakter stały lub zmienny.

Przyczyny zeza

Przyczyną zeza bardzo często są zmiany w rozwoju kory wzrokowej, czy też osłabienie mięśni oka. Zez, który jest stosunkowo krótkotrwały, w dużej mierze jest oparty na zaburzeniach nerwowych. Natomiast wada, która powstała np. wskutek porażenia może być zależna zarówno od mięśni jak i od centralnego ośrodka nerwowego. 

Zez to schorzenie również może spowodować również inną wadę wzroku – tzw. leniwe oko. (tu można dać odnośnik do artykułu o leniwym oku)

Niechirurgiczne leczenie zeza

Nieleczony zez, oprócz tego, że przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu może również pogorszyć wzrok. Leczeniem zeza, o ile jest możliwe powinien zająć się lekarza okulista. Specjalista przeprowadzi szczegółowe badanie wzroku i dobierze odpowiednią metodę leczenia. 

Do takich metod niechirurgicznego leczenia zaliczamy: 

  • Soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne, które mogą poprawić nieprawidłowe ustawienie oka,
  • Terapia wzroku, czyli dobór odpowiednich ćwiczeń, aby wspomóc współpracę oczu,
  • Specjalne szkła okularowe, tzw. pryzmatyczne, które są używane do korekcji zeza.

Operacyjna korekcja zeza

Leczenie operacyjne polega na uregulowaniu ustawienia obu oczu poprzez wzmacnianie lub osłabianie konkretnych mięśni, może być to np. skrócenie ich lub przesunięcie. Jednak taka operacja nie zawsze jest ostatecznym rozwiązaniem. Bardzo często należy również wdrożyć metody niechirurgiczne, takie jak ćwiczenia czy okulary korekcyjne, aby oko się ustabilizowało. Operacja zeza to jeden z elementów, ale proces leczenia jest długotrwały i można go nazwać rehabilitacją wzroku. 

Podsumowanie

Zez to wada, której powodem jest nierównoległe ustawienie gałek ocznych. Aby zweryfikować wadę, należy się udać na wizytę do okulisty. Zaproponuje on odpowiedni sposób leczenia, aby zapobiec pogłębianiu się wady wzroku. Nieleczony zez nie tylko pogorszona jakość życia, ale również może mieć wpływ na nasze walory estetyczne. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie przeprowadzać badanie ostrości wzroku u specjalisty już od wieku dziecięcego – możemy dzięki temu zapobiec konieczności wykonywania zabiegu chirurgicznego. Jeśli nasz zez może być jeszcze leczony np. za pomocą prawidłowo dobranych szkieł, to należy jak najszybciej udać się do optyka.

Zapraszamy do naszego salonu Optyk Szczecin – Progress Serwis, który znajduje się na Al. Wyzwolenia 47/U1 w Szczecinie. Dobierzemy odpowiednie okulary korekcyjne, aby polepszyć waszą zdolność widzenia.